Slovenská kooperačná burza, Bratislava

24.10.2019 -

Najväčšie a najprestížnejšie medzinárodné podujatie Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu už 13 rokov spája slovenských a zahraničných podnikateľov

Venture Capital & Private Equity Conference, Praha

16.10.2019 -

Venture capital a Private equity konferencie-Super Early Birds

Get together

12.9.2019 -

Dovoľujeme si pozvať všetkých našich členov na neformálne stretnutie do centra Bratislava

Nový člen ISA

1.8.2019 -

Naša členská základňa sa opäť rozrástla o nového člena, vítame medzi nami spoločnosť Slovakia Invest. http://slovakiainvest.sk/

Regionálny seminár Trenčín

20.6.2019 -

Prijmite pozvanie na regionálny seminár do Trenčína, do hotela Magnus

Prosman&Pavlovič, advokátska kancelária s.r.o.

Prosman&Pavlovič, advokátska kancelária s.r.o.
Hlavná 31, 917 01 Trnava

Telefón: +421 2 321 147 75
officeba@ppak.sk

JUDr. Maroš Prosman, JUDr. Tomáš Pavlovič, JUDr. Peter Rokaš, LL.M.JUDr. Maroš Prosman, JUDr. Tomáš Pavlovič, JUDr. Peter Rokaš, LL.M.

JUDr. Rastislav Vysocký, LL.M.
Telefón: +421 2 321 147 75

Prosman and Pavlovič law firm has been providing legal services in Slovak republic since 2009 to local entities and also to international corporation supporting their business worldwide.

Our law firm provides complex legal support to newcomers to the Slovak business market, considering not only legal aspects but focusing on possible tax and customs aspects as well, taking into account the particulars of the local business environment while ensuring compliance with that European legal standards (where applicable).

We are founding member of the Customs Law Group (CLG) which is network of cooperating local law firms established in V4 countries (SK, CZ, POL, H) and Germany and providing services in the area of customs and taxes within EÚ territory with the knowledge of the local specifications and language.

Our law firm provides the legal services in wide range of the law areas and jurisdiction, especially in the area of Real Estate, Mergers and Acquisitions, Tax and Customs, Intellectual Property, Transportation and Forwarding, Banking and Finance, Data Protection, etc.

Legal services in our office are provided in Slovak, English, German, Spanish and Hungarian language.

Further information on our law firm are available on the website

-      Tax and Customs Law

-      Transportation and Forwarding law

-      Banking and Finance

-      Mergers and Acquisitions

-      Competition Law

-      Data Protection Law

-      IT Law and E-commerce

-      Intellectual Property Law

-      EU Law

-      Real Estate Law

-      Litigation and Arbitration

-      Administrative Law

-      SCHENKER, s.r.o.

-      IKEA Components, s.r.o.

-      JYSK, s.r.o.

-      KraussMaffei Technologies, spol. s r.o.

-      Bekaert Hlohovec, a.s.

-       STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o.

-       FM SLOVENSKÁ, s.r.o.

-       NAFTA a.s.

-       eustream, a.s.

-       Bel Power Solutions, s.r.o.

-       Canon Europa N.V.